Pokolorowane zdjęcia kościoła katolickiego z 1910 roku spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. W komentarzach często wspominaliście Państwo o remoncie generalnym kościoła, który prowadzony był etapami w latach 1980-1986. Jego inicjatorem był ks. Józef Nocny (1934-2016), który objął stanowisko proboszcza izbickiej parafii w 1979 roku. Za nadzór konserwatorski odpowiedzialny był prof. Jan Tajchman (1929-2020), architekt, który specjalizował się w historii technik budowlanych i konserwacji zabytków architektury. Kościół przez bardzo długi okres czasu nie był remontowany, co spowodowało, że stan dachu, sygnaturki (wieżyczki), murów, tynków wewnątrz kościoła był tragiczny. Nie ulegało wątpliwości, że trzeba będzie przeprowadzić gruntowne prace, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć zabytek. Niestety podczas remontu popełniono wiele błędów. Jakich? Do naprawy murów użyto nowoczesnej cegły; usunięto tynki wraz polichromiami (jednak przed pracami nikt nie zadbał o wykonanie ich dokumentacji fotograficznej); podczas naprawy więźby dachowej użyto metalowych kształtowników jako belki stropowe. Niemalże odrębną historię tworzy wymiana starej, drewnianej sygnaturki na metalową. Przed laty na izbickim forum internetowym jeden z użytkowników zamieścił fragment wspomnień jednego z pracowników budowlanych. Trudno mi się osobiście odnieść do tych wspomnień i je zweryfikować, po prostu je zacytuję "[...] W roku 1980, podczas remontu kościoła parafialnego, wymieniono starą drewnianą wieżyczkę na nową, metalową. Starą wieżyczkę zrzucono na ziemię przy pomocy liny zaczepionej do ciągnika rolniczego. Zasadą jest w takich sytuacjach, że najpierw demontuje się krzyż znajdujący się na wierzchołku wieży. Zaniechano jednak tego, bowiem wieżyczka była spróchniała. Był wtedy pogodny dzień. Zwalona wieżyczka rozpadła z hukiem się na kawałki. W tym momencie spadł nagle ulewny deszcz, nie pozwalając wzbić się w górę obłokowi kurzu spowodowanego upadkiem wieżyczki. Niespodziewane zjawisko wywołało trwogę wśród robotników remontujących kościół. Kilku z nich zmarło przedwcześnie. W kilka lat później cieśla Karol K. z Ujmy Małej, który kierował tymi pracami, zginął śmiercią samobójczą. Oblał się olejem napędowym i podpalił. Wkrótce zmarło także dwóch dekarzy z Torunia. Kierowca ciągnika zginął prawdopodobnie w wypadku drogowym. Na podstawie fragmentów zdruzgotanej wieżyczki, wykonano nową w Spółdzielni Metalowej w Sompolnie. Podczas montowania jej na dachu kościoła okazało się, że jest o ok. 40 cm szersza od starej i o ok. 80 cm wyższa. Podczas poprzedniego remontu wieżyczki w 1885 roku, wybudowano również wyższą od poprzedniej."
Jak podaje oficjalna strona internetowa izbickiej parafii w ramach remontu dach pokryto blachą miedzianą, wstawiono nowe drzwi i meble (ławki, konfesjonały, boczne stalle w prezbiterium, wyposażenie zakrystii), wybudowano ołtarz soborowy marmurowy i marmurową ambonkę, założono również ogrzewanie akumulacyjne.
W tym miejscu zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami z omawianego remontu. Są nimi trzy fotografie, które utrwaliły wymianę sygnaturki oraz cztery zdjęcia związane z pracami wewnątrz kościoła. Z góry przepraszam za jakość zdjęć z wymiany wieżyczki. Zdjęcia Leonarda Jankowskiego opublikowane zostały przed laty w niskiej rozdzielczości na izbickim forum przez jednego z użytkowników, a pochodzą one ze strony, która dziś już nie istnieje. Zrobiłem wszystko co mogłem, by choć odrobinę je powiększyć i uniknąć "pikselozy". Może ktoś z rodziny fotografa czyta ten tekst i zechce podzielić się z nami ich wersjami w wyższej rozdzielczości? Pozostałe fotografie przekazane zostały przez p. Sławomira Sołtysińskiego, który dodatkowo podzielił się z nami swoją wiedzą na temat remontu.
Zdjęcia trafiły do galerii Prace budowlane. Poniżej bezpośrednie linki do nich poniżej. Miłego przeglądania.
BŁAŻEJ NOWICKI
[Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, wymiana wieżyczki, zdjęcie nr 1] [Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, wymiana wieżyczki, zdjęcie nr 2] [Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, wymiana wieżyczki, zdjęcie nr 3] [Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, zdjęcie nr 4] [Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, zdjęcie nr 5] [Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, zdjęcie nr 6] [Remont generalny kościoła katolickiego prowadzony w latach 1980-1986, zdjęcie nr 7]
|