Wśród mieszkańców naszego regionu nie brakuje młodych odkrywców z wyjątkowym zacięciem historycznym. Jednym z nich jest 14-letni Tymoteusz Słowikowski z Torunia. W jego kręgu zainteresowań są m.in. dzieje cmentarzy i świątyń, zarówno protestanckich jak i żydowskich. Głośnym echem odbiło się odkrycie przez Tymoteusza na jednym z cmentarzy w Toruniu przerabianego nagrobku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, iż na jego oryginalnej stronie, znajdowało się nazwisko Roberta Weese, dyrektora Fabryki Pierników. Wyroby tego zakładu znają i cenią chyba wszyscy w naszym kraju. Odkryta przez Tymoteusza płyta trafiła do Muzeum Okręgowego w Toruniu, a docelowo będzie prawdopodobnie przekazana do nowej siedziby Muzeum Toruńskiego Piernika.
Młody pasjonat historii zwiedził już wiele starych nekropolii na terenie całej Polski. Na jego trasie znalazła się i Izbica Kujawska, którą odwiedził dokładnie rok temu. W artykule zatytułowanym "Izbica Kujawska - Pokój jego prochom/Friede seiner Asche", który zamieścił na swoim blogu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat odwiedzonego cmentarza ewangelickiego. Tymoteusz w trakcie spaceru wykonał obszerną dokumentację fotograficzną, na wielu zdjęciach są dokładne zbliżenia na zachowane nagrobki. Autor pokusił się nawet o odczytanie, często już zatartych, inskrypcji na wybranych nagrobkach. Jeden z najstarszych na tym cmentarzu należy do Luise Kobs (urodzona w 1809 roku) [zobacz zdjęcie] Niemka, będąca już w podeszłym wieku, została zamordowana w Izbicy w latach 70-tych XIX wieku, a motywem zbrodni był rabunek. Raczej trzeba się zgodzić z Tymoteuszem, że prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się już kim był rabuś-morderca i jakie były okoliczności tego zabójstwa. Najstarszy zachowany grób pochodzi z 1871 roku, a pochowany w nim został Martin Lieske [zobacz zdjęcie] Najbardziej znaną postacią pochowaną na cmentarzu jest Gottfried Steinke (1885-1927), nauczyciel i jeden z głównych inicjatorów wybudowania świątyni dla ewangelików w Izbicy Kujawskiej [zobacz zdjęcie rodzinnego grobowca] Zdecydowana większość grobów jest w fatalnym stanie na skutek działania czynników atmosferycznych i braku osób, które mogłyby się nimi opiekować. Cześć nagrobków została niestety zdewastowana. Jeden z najlepiej zachowanych i zadbanych grobów należy do Emmy Waldeck, zmarłej w 1955 roku [zobacz]
Autor artykułu zamieścił też kilka zdjęć archiwalnych, część z nich pochodzi z naszej strony, ale wśród nich jest też perełka! Tymoteusz opublikował fotografię kościoła ewangelickiego, która została pierwotnie zamieszczona w monografii Eduarda Kneifla pt."Die evangelisch-augsburgischen Gemeinden der Kalischer Diözese" z 1937 roku. Publikowaliśmy dla Państwa to zdjęcie przy okazji dodania do tekstów historycznych historii parafii ewangelicko-augsburskiej w Izbicy [zobacz tekst], ale za oryginał służyło wówczas ksero fotografii, więc ostatecznie jego jakość nie była najlepsza. Nową, znacznie czytelniejszą wersję, umieszczamy w Galerii-Izbica do 1945 roku [zobacz zdjęcie]
Piszący te słowa miał okazję porozmawiać z Tymoteuszem, to miły i pełen pasji człowiek, który zgodził się na zamieszczenie linka do jego artykułu na stronie Izbica Kujawska Online. Mało tego możemy opublikować w Galerii - Izbica obecnie więcej jego zdjęć, wykonanych podczas jego pobytu na cmentarzu w naszym miasteczku. Co rzecz jasna czynimy. Dziękujemy!
[zobacz artykuł Tymoteusza na jego blogu]
[zdjęcia Tymoteusza w galerii Izbica obecnie]
|