Po ponad 16 latach istnienia z dniem 27.12.2019 roku Forum Izbica zostało zamknięte. Od dziś nie ma już możliwości tworzenia, edytowania oraz usuwania istniejących tematów i postów. Rejestracja nowych użytkowników została zablokowana.

Nadal możliwe jest przeglądanie forum, postanowiłem pozostawić wszystkie wpisy, gdyż szanuje czas użytkowników, poświęcony przy ich tworzeniu.

Uzasadnienie: Ponad cztery lata temu (27.11.2015 roku) nastąpiło ujednolicenie profilu strony Izbica Kujawska Online.
Od tego czasu publikowane są na niej treści związane wyłącznie z historią, kulturą i turystyką naszego miasta i gminy. Treści publikowane przez użytkowników na forum często nawiązywały do spraw związanych z lokalną polityką, konfliktami, interesami, co kłóci się z ideą istnienia serwisu. Dodatkowo dynamiczny rozwój mediów społecznościowych spowodował spadek zainteresowania forum, a liczba wpisów w ostatnim czasie znacząco się zmniejszała. Nie widzę sensu, by forum nadal pozostawało aktywne. Mam nadzieję, że decyzja spotka się z Państwa zrozumieniem.

BŁAŻEJ NOWICKI
Administrator Izbica Kujawska OnlineSprawy podatkowe i nie tylko

Komentuj wydarzenia z kraju i ze świata !!!

Sprawy podatkowe i nie tylko

Postautor: aro » sob lis 17, 2007 12:03 am

Proponuje zamieszczać tu zarówno ciekawostki, jak i informacje zdobyte z różnych źródeł mogące pomóc innym. Można by też przedstawiać swoje problemy - a może ktoś pomoże ?

Spróbujemy ???Czy przekazywanie towarów (np. płyt CD, DVD) na cele związane z przedsiębiorstwem powoduje konieczność ewidencjonowania w kasie fiskalnej?

Jeśli podatnik przekazuje w promocji za darmo telefony, aparaty fotograficzne, płyty CD czy DVD, wówczas nie musi tego ewidencjonować w kasie fiskalnej, pomimo tego, że sprzedaż tych towarów należy ewidencjonować w taki sposób — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

O co toczył się spór?

Spółka — operator telefonii komórkowej — złożyła do urzędu skarbowego wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Wskazała w niej, że jej klienci za zakupione usługi zbierają punkty. Potem mają prawo wymieniać punkty na telefony, sprzęt RTV, płyty CD. Sprzedaż tych towarów powinna być — co do zasady — ewidencjonowana za pomocą kas fiskalnych.

Jednak zdaniem spółki w omawianym przypadku nie ciąży na niej taki obowiązek, bowiem nie jest to sprzedaż w świetle ustawy o VAT.

Organy podatkowe uznały pogląd prezentowany przez podatnika za nieprawidłowy. Zdaniem organów podatkowych z art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) wynika, że sprzedażą jest wszelkie przekazywanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niezadowolony z rozstrzygnięcia organów podatkowych podatnik złożył skargę na decyzję izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Co orzekł sąd?

Sąd uznał skargę podatnika za słuszną i uchylił decyzję izby skarbowej w omawianej sprawie. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że w rozpatrywanej sprawie kluczowe znaczenie ma właściwa interpretacja art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zdaniem sądu powyższy przepis ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W ocenie sądu kasę fiskalną należy stosować przy sprzedaży detalicznej (art. 111 ustawy o VAT). Przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT zrównuje z pojęciem odpłatnej dostawy towarów przekazanie nieodpłatne, ma to jednak miejsce wyłącznie wtedy, gdy dokonano go na inne cele niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem — stwierdził sąd.

(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 984/07)

Anna Kowalska

www.podatki.pl
Awatar użytkownika
aro
starszy chorąży
starszy chorąży
 
Posty: 193
Rejestracja: pn sty 08, 2007 8:03 pm
Lokalizacja: izbica

Wróć do Wydarzenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron