Po ponad 16 latach istnienia z dniem 27.12.2019 roku Forum Izbica zostało zamknięte. Od dziś nie ma już możliwości tworzenia, edytowania oraz usuwania istniejących tematów i postów. Rejestracja nowych użytkowników została zablokowana.

Nadal możliwe jest przeglądanie forum, postanowiłem pozostawić wszystkie wpisy, gdyż szanuje czas użytkowników, poświęcony przy ich tworzeniu.

Uzasadnienie: Ponad cztery lata temu (27.11.2015 roku) nastąpiło ujednolicenie profilu strony Izbica Kujawska Online.
Od tego czasu publikowane są na niej treści związane wyłącznie z historią, kulturą i turystyką naszego miasta i gminy. Treści publikowane przez użytkowników na forum często nawiązywały do spraw związanych z lokalną polityką, konfliktami, interesami, co kłóci się z ideą istnienia serwisu. Dodatkowo dynamiczny rozwój mediów społecznościowych spowodował spadek zainteresowania forum, a liczba wpisów w ostatnim czasie znacząco się zmniejszała. Nie widzę sensu, by forum nadal pozostawało aktywne. Mam nadzieję, że decyzja spotka się z Państwa zrozumieniem.

BŁAŻEJ NOWICKI
Administrator Izbica Kujawska OnlineLegalny Windows

Wszelkie sprawy związane ze sprzętem komputerowym. Masz jakiś problem? Możliwe, że właśnie tu znajdziesz pomoc.

Legalny Windows

Postautor: Jaszar » czw mar 29, 2007 9:08 pm

Otwieram ten temat bo uważam , że warto wiedzieć co nieco i uniknąć kłopotów a przede wszystkim niedać się naciągnąć na tzw okazje .
Nie jestem pracownikiem Microsoftu ani specjalistą , to o czym piszę jest efektem moich dociekań , jeśli popełnię błąd proszę mnie poprawić .

Systemy rodziny Windows występują w dwóch podstawowych wersjach : BOX i OEM . Box czyli pudełko występuje w wersji pełnej lub uaktualnienie .
Wesja pełna (zwykle z opisem "Do komputerów PC , które nie posiadają systemu Windows") jest najdroższą wersją , ale nie przypisaną do żadnego komputera , może być odsprzedawana i instalowana na innym komputerze , sprzedawana samodzielnie , powinna zawierać : płytę z sytemem , certyfikat autentyczności , książkę - przewodnik , licencję , cd-key , fakturę sprzedaży . Wesja box posiada pełne wsparcie techniczne Microsoftu .
Werja OEM ( Original Equipment Manufacturer ) to okrojona wersja , tańsza ale z ograniczeniami (zwykle z opisem "Do rozprowadzania wyłącznie z nowymi komputerami PC") . Występuje jako wersja dedykowana do konkretnej marki lub niededykowana . Wersja dedykowana sprzedawana jest zawsze razem z komputerem i preinstalowana na nim a odbiorca dostaje do komputera płytę lub płyty tzw Recovery CD do odtworzenia systemu (choć są wyjątki) , na sprzęcie powinna być naklejka licencyjna z kodem i numerem ID . Ta wersja daje się instalować tylko na komputerach danej marki , pomoc techniczna też leży po stronie producenta sprzętu .
Wersja OEM niededykowana (jak sądzę najbardziej nas interesująca) może być instalowana na dowolnym PC-cie , sprzedawana tylko i wyłącznie z nowym komputerem a po 2005 z dowolną (ale istotną dla działania PC-ta) częścią komputera . Przeważnie sprzedawane są sytemy z pamięcią , myszką , dyskiem , itp ale istotna jest jedna sprawa : jest to wersja OEM przypisana do jednego komputera ,pierwszego na którym zostanie zainstalowana . Mówiąc dokładniej system zostaje powiązany z płytą główną komputera . Co to oznacza w praktyce : wiele osób odsprzedaje takie systemy ze sprzętem z jakim go zakupili np myszą , jeśli poprzedni właściciel system instalował na swoim PC-cie i go zarejestrował a nie odsprzedał nam płyty głównej - nie nabywamy prawa do używania tego systemu . Wsparcie techniczne leży po stronie instalującego system .
P.S. W niektórych większych miastach na osiedlach pojawiały się ogłoszenia o przeprowadzaniu kontroli legalności systemów w lokalach mieszkańców , przestawiciel Microsoftu w Polsce zapewnia , że nie nie jest on (Microsoft) inicjatorem ani koordynatorem takich działań .
Ostatnio zmieniony pt mar 30, 2007 9:19 am przez Jaszar, łącznie zmieniany 1 raz
Zawsze byłem , zawsze będę , jestem po wsze czasy !
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaszar
porucznik
porucznik
 
Posty: 273
Rejestracja: wt gru 26, 2006 8:43 pm
Lokalizacja: Okolice Izbicy

Postautor: Krespin » czw mar 29, 2007 9:13 pm

Błędem jest to, że rozpocząłeś ten temat 8) ...
Krespin
kapitan
kapitan
 
Posty: 374
Rejestracja: ndz mar 05, 2006 5:39 pm

Postautor: Jaszar » czw mar 29, 2007 10:12 pm

Ups :shock: :wink:
Zawsze byłem , zawsze będę , jestem po wsze czasy !
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaszar
porucznik
porucznik
 
Posty: 273
Rejestracja: wt gru 26, 2006 8:43 pm
Lokalizacja: Okolice Izbicy

Postautor: Krespin » pt mar 30, 2007 9:31 pm

no tak .... każdy jak pirat :lol: :lol: :lol:

Nawet boją się wypowiadać na ten temat :wink: :wink: :wink:
Krespin
kapitan
kapitan
 
Posty: 374
Rejestracja: ndz mar 05, 2006 5:39 pm

Postautor: Jaszar » sob kwie 07, 2007 7:08 am

Jeszcze odnośnie legalności - FAQ ze strony Microsoftu :
Pyt. Jakie dokumenty potwierdzają legalność posiadanego oprogramowania Microsoft?
Odp.
Elementami świadczącymi o legalności oprogramowania są:
1.
Umowa licencyjna, (jeżeli została dostarczona w formie papierowej)

2.
Certyfikat autentyczności COA

3.
Oryginalny nośnik

4.
Oryginalny podręcznik użytkownika, (jeżeli został dostarczony łącznie z oprogramowaniem)


Dodatkowym dokumentem mogącym świadczyć o legalności oprogramowania jest faktura zakupu.

W przypadku oprogramowania OEM Certyfikat Autentyczności (COA) jest niezbędny, niezależnie od pozostałych elementów. Zalecamy posiadanie minimum 2 – 3 z wymienionych wyżej atrybutów legalności. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn użytkownik nie posiada minimum dokumentacji wymienionej powyżej, wówczas każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, przez organy do tego uprawnione na podstawie towarzyszących mu okoliczności. Dotyczy to wyłącznie licencji pojedynczych - FPP i OEM

Dodatkowe informacje na temat legalności oprogramowania można znaleźć na stronie http://www.microsoft.com/poland/piratnie/ .


Pyt. Czy możliwe jest przeniesienie licencji Windows OEM?
Odp.
Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny.


Więcej tutaj :
http://www.microsoft.com/poland/licencj ... fault.mspx
Zawsze byłem , zawsze będę , jestem po wsze czasy !
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaszar
porucznik
porucznik
 
Posty: 273
Rejestracja: wt gru 26, 2006 8:43 pm
Lokalizacja: Okolice Izbicy

Postautor: Jaszar » sob kwie 14, 2007 8:42 pm

Co z czym , czyli antypirackich porad cdn :wink:

Ważne by wiedzieć jak wyglądały poszczególne wersje oprogramowania i ich składniki . Pominę wersje BOX a skupię się na OEM , wspomnę tylko , że w wersji BOX certyfikat autentyczności jest umieszczany na opakowaniu (pudełku) produktu a Product-key na małej etykiecie dołączany do płyty.

W wersji OEM certyfikat autentyczności COA zawiera również Product-key niezbędny przy instalacji systemu . COA jest najważniejszym elementem legalności systemu . Przed 2000 rokiem był umieszczany na okładce Książki - przewodnika a płyta instalacyjna wyglądała tak:
Obrazek
(Jeśli któregoś obrazka nie widać proszę kliknąć prawym przyciskiem i wybrać "Odśwież obrazek")

W pobliżu środka płyty znajdowały się połyskujące logo i napis Microsoft a od maja 1998 hologram ze zmieniającym się napisem Microsoft na GENUINE .
Od lutego 2000 roku płyta miała hologram na całej powierzchni :
Obrazek

Certyfikat COA przybiera kształt podłużnej nalepki do umieszczania na obudowie komputera :

Najpierw purpurowy
Obrazek

Istotna informacja : jeżeli z prawej strony za ciągiem znaków X00-00000 występuje litera D mamy wersję niededykowaną do której powinna być dołączona płyta z pełnym hologramem , jeśli tej literki nie ma wersja jest dedykowana . Jak powinna wyglądać płyta - zależy to wyłącznie od producenta komputera . Ogólnie przyjmijmy , że powinna mieć nadruk z nazwą , logo , charakterystycznymi barwami i designem producenta sprzętu.

Niebieski
Obrazek

Jeśli pod napisem z nazwą sytemu występuje napis "OEM Product" mamy wersję niededykowaną ( i CD z hologramem) , brak lub marka producenta np Vobis , Acer , Compaq , Dell , itp - wersja dedykowana .

Kolejne wersje :
żółty z dużą etykietką
Obrazek

Niebieski/zielony z obrazem klawiatury
Obrazek

Żółty, zielony lub różowy z małą etykietką
Obrazek

Wizjer
Obrazek

We wszystkich tych przypadkach podobnie - napis "OEM Software" oznacza wersję niededykowaną , inny napis lub brak - wersja dedykowana .

Wygląd płyt wersji niededykowanych z podziałem na systemy :

Windows Millenium
Hologram aluminiowy
Obrazek

Hologram miedziany
Obrazek

Windows 2000
Hologram aluminiowy
Obrazek

Miedziany hologram z zabezpieczoną krawędzią
Obrazek

Miedziany hologram z falistą krawędzią
Obrazek

Windows XP
Hologram aluminiowy
Obrazek

Miedziany hologram z zabezpieczoną krawędzią
Obrazek

Miedziany hologram z falistą krawędzią
Obrazek

Windows Vista
Dysk z hologramem o falistej krawędzi na obwodzie
Obrazek

Wszystkie obrazki pochodzą ze strony Microsoftu . Zarówno etykiety jak i płyty instalacyjne posiadają zabezpieczenia antypirackie , jeśli ktoś chce poznać je dokładnie podaje link do strony polskiej , witryny "How to tell" :
http://www.microsoft.com/resources/howt ... zpieczenia

Książeczki - przewodniki dołączane do zestawu w wersjach do Windows 98 SE włącznie były koloru białego , formatu A5 (układ pionowy) z napisem :
"Wprowadzenie (Uruchamianie)
Microsoft Windows XX"
na stronie tytułowej .
Od wersji Milenium książeczki przyjmują układ poziomy , na stronie tytułowej winieje logo odpowiednio dla każdej wersji i napis "Przewodnik Szybki start" , kolory okładek zaś to - biały dla Me i 2000 , błękitny dla XP professional i zielony dla XP Home . Wersje dedykowane różniły się tylko tym , że na stronie tytułowej dodawana była okrągła naklejka z napisem :

"Do
rozprowadzania
wyłącznie z nowymi
(nazwa producenta)
komputerami PC"

Od wersji Windows XP systemy muszą być aktywowane po instalacji a dodatkowym elementem sprawdzania legalności systemu jest program Windows Validation Assistant , nielubiany bardzo przez "piratów" :wink:
Zawsze byłem , zawsze będę , jestem po wsze czasy !
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaszar
porucznik
porucznik
 
Posty: 273
Rejestracja: wt gru 26, 2006 8:43 pm
Lokalizacja: Okolice Izbicy


Wróć do Komputery

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron