Zastanawialiście się Państwo kiedykolwiek z jakich kalendarzy korzystali mieszkańcy Izbicy Kujawskiej i powiatu kolskiego w okresie międzywojennym? Z pewnością jednymi z tych bardziej popularnych (obok kalendarzy zdzieraków) były te, które ukazywały się jako dodatki do gazet, z reguły bezpłatne dla ich prenumeratorów.
Tak się składa, że nie tak dawno nabyłem "Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933". "Gazeta Kolska" była tygodnikiem informacyjno-społecznym ukazującym się na terenie powiatu kolskiego. Jej twórcą był Leszek Godziemba Głowiński (1901-1971), który w 1932 roku zakupił w Kole drukarnię, która mieściła się przy ul. Sienkiewicza 16. Wszystko więc wskazuje na to, że prezentowany "Kalendarz Gazety Kolskiej" był pierwszym tego typu wydawnictwem, który ukazał się nakładem "Gazety Kolskiej". Nie znalazłem go w żadnej z bibliotek cyfrowych, zatem chciałbym się podzielić się z Państwem jego fragmentami.
Co ciekawe i jednocześnie dość rozczarowujące, kalendarz nie zawiera praktycznie żadnych lokalnych odniesień, poza terminami odbywających się na terenie powiatu kolskiego jarmarków (os. Babiak, os. Brudzew, miasto Dąbie, os. Izbica Kujawska, miasto Kłodawa, miasto Koło oraz os. Sompolno) oraz kilku reklam przedsiębiorców z Koła. Wydaje się, że treści dla kalendarza były przygotowywane tak, by można było je zamieścić w wielu innych lokalnych wydaniach, który mogły się różnić np. okładką i maksymalnie kilkoma stronami wewnątrz. Nie zmienia to jednak faktu, że kalendarz obok swojej nominalnej funkcji zawiera również wiele innych przydatnych informacji. Były nimi chociażby wykaz świąt, które uwzględniały nawet i te, które obchodzone były przez mniejszość żydowską; dużo danych statystycznych na temat Polski, Europy i świata; poradniki "pani domu" etc. Nie zabrakło nawet bardzo obszernego działu literackiego, który w prezentowanym kalendarzu zawierał wiele nowel Tadeusza Gieruta (1902-1941), młodego wówczas pisarza, który kilka lat później zginie w KL Auschwitz.
Z pewnością "Kalendarz Gazety Kolskiej" znajdował się w wielu domach na terenie powiatu kolskiego, w tym Izbicy. Ma ktoś jeszcze z Państwa ten egzemplarz lub późniejszy, będący "spadkiem" po przodkach?
Poniżej skany wybranych fragmentów kalendarza. Jeśli będą Państwo zainteresowani, zamieszczę ich oczywiście więcej. Zapraszam do komentarzy.
BŁAŻEJ NOWICKI
["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - okładka przód] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - okładka tył] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - wykaz jarmarków] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - strona tytułowa] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - miesiące maj i czerwiec ] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - wykaz świąt] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - dane statystyczne] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - Tadeusz Gierut] ["Kalendarz Gazety Kolskiej na rok 1933" - porady]
[Skomentuj na Facebooku]
|