Izbica Kujawska Online -- www.izbica-kujawska.com


INFO
Serwis internetowy
Izbica Kujawska Online funkcjonuje jako zarejestrowane czasopismo

[Więcej informacji i kontakt]

Wyszukiwarka
w serwisie w Google

Dziennik
Dziś
Imieniny:

Sonda
Jak często odwiedzasz stronę www Izbica Kujawska Online?
 codziennie
 kilka razy w tygodniu
 kilka razy w miesiącu
 rzadziej
 wolę jej profil na Facebooku
Wyniki
IM Sonda v1.5

 
www.izbica-kujawska.com - Strona Główna

Witamy wszystkich na pierwszej, nieoficjalnej stronie poświęconej w całości Izbicy Kujawskiej i jej okolicom. Jest to urocze, niewielkie miasteczko o ponad 600 - letniej historii. Mamy nadzieję, iż strona zachęci Państwa do odwiedzenia naszej miejscowości. Zapraszamy !!!

 
WIADOMOŚCI
Chcesz napisać artykuł? Masz ciekawe zdjęcia? Pasjonuje Cię historia Izbicy Kujawskiej?
Posiadasz jakiś ukryty talent? Napisz! Adres: kontakt@izbica-kujawska.com


Jubileusz 25-lecia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Izbicy Kujawskiej (29 września 1934 roku)

Dodał: Błażej Nowicki, dnia 29.09.2022, 17:04

Wszystko wskazuje na to, że "Jubileusz 25-lecia" zorganizowany w dniu 29 września 1934 roku przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Izbicy Kujawskiej był największą uroczystością, jaka odbyła się w tej miejscowości w okresie dwudziestolecia miedzywojennego. Z nieznanych mi do końca powodów wydarzenie to było konsekwentnie pomijane w nielicznych opracowaniach dotyczących historii Izbicy Kujawskiej. Z pewnością nie można tego tłumaczyć brakiem stosownych materiałów, ponieważ jubileusz był kilkukrotnie wzmiankowany w kontekście dziejów izbickiej parafii w różnych czasopismach protestanckich, zarówno polsko- jak i niemieckojęzycznych (m.in. "Przegląd Ewangelicki" czy powojenny "Weg und Ziel") a także wydawnictwach książkowych (pozycje ks. dra Eduarda Kneifla)

Skąd określenie "Jubileusz 25-lecia"? Tak te uroczystości w skrócie nazwał pastor Richard Kneifel w jednym ze swoich tekstów, nawiązując tym samym do rocznicy poświęcenia kościoła ewangelickiego w Izbicy. Będę w tym tekście także korzystać z tego skrótu.

Na dzień 29 września 1934 roku przypadły aż trzy ważne dla parafii wydarzenia. Były nimi:
1. 25-lecie wybudowania i poświęcenia kościoła ewangelickiego w Izbicy Kujawskiej. To właśnie 29 września 1909 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku kościoła (zaś trzy lata wcześniej, także 29 września miało miejsce wbudowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła). Dzięki nowemu obiektowi, a przede wszystkim staraniom parafian, izbicki zbór z dniem 1 stycznia 1910 roku został podniesiony do rangi filiału.
2. Instalacja (wprowadzenie) ks. Richarda Kneifla na urząd proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Pastor Kneifel wybrany został na to stanowisko na zgromadzeniu parafialnym, które odbyło się w grudniu 1933 roku. Zgromadzeniu przewodniczył ks. bp. dr Juliusz Bursche, Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w II RP. Oficjalnie swoje obowiązki ks. Richard Kneifel objął już z dniem 1 stycznia 1934 roku, jednakże uroczystą instalację na życzenie parafian przełożono na wrzesień.
3. Dzień Archanioła Michała i wszystkich Aniołów, obchodzony w kościołach luterańskich 29 września (według tradycji chrześcijańskiej a także i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu, Archanioł Michał miał wystąpić jako pierwszy z okrzykiem: "Któż jak nie Bóg!" - z hebrajskiego Mika'el - oznacza "któż, jak nie Bóg").

W związku ze zbiegiem wydarzeń istniały uzasadnione przesłanki, by "Jubileusz 25-lecia" stał się wydarzeniem o ponadlokalnym zasięgu. I niewątpliwe tak też było. Do Izbicy Kujawskiej przybyli znamienici goście, mianowicie: ks. bp dr Juliusz Bursche - wówczas Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w II RP; ks. senior Ryszard Paszko - pierwszy naczelny kapelan ewangelicki w odrodzonej i niepodległej Polsce, jeden z głównych inicjatorów budowy kościoła ewangelickiego w Izbicy; ks. Adolf Krempin - pastor w Kole, ostatni zamiejscowy administrator izbickiego filiału; ks. Robert Badke - pastor w Koninie; ks. Alfred Bittner - pastor w Dąbiu nad Nerem; ks. Rudolf Kersten - pastor w Stawiszynie, ks. Philipp Kreutz - pastor w Sompolnie, ks. Ernst Ludwig - pastor w Chodczu oraz ks. Bertold Rückert - pastor w Przedczu. Parafia ewangelicka w Izbicy liczyła w tamtym okresie około dwóch tysięcy dusz. Ile osób mogło uczestniczyć w tym wydarzeniu? W relacji zamieszczonej jeszcze w tym samym roku w "Przeglądzie Ewangelickim" pastor Badke wspominał: "Jakaż to była wzniosła uroczystość! Co za imponująca manifestacja! Jaka usprawiedliwiona duma! Co za ogromny zjazd! Kogoż tam nie było! [...] Przybyły nieprzeliczone masy parafian, tak że się miało wrażenie, iż nikogo ze swoich nie brakło. Zjechało się moc domowników wiary z innych parafii, że mogło się zdawać — to święto całej diecezji. Byli swoi i obcy - ewangelicy, katolicy i żydzi - entuzjazm poniósł wszystkich. Nic dziwnego: Izbica jeszcze czegoś podobnego nie widziała. A przytem wszystkiem jaka cudowna słoneczna pogoda! To Bóg łaskawy słał na lud swój wierny snopy jaśniejącego błogosławieństwa." Podobny obraz w pamięci zachował po latach sam pastor Richard Kneifel. W swoich wspomnieniach na łamach czasopisma "Weg und Ziel" pisał: "Dzień św. Michała przekształcił się w ogromną manifestację. Tłum ludzi, jakiego to małe miasto chyba nie doświadczyło. Katolicy mówili o tym dniu "odpust niemiecki"." Biorąc pod uwagę wspomnianą liczbę ewangelików należących do izbickiej parafii, sporą liczbę gości z sąsiednich zborów oraz fakt, iż w uroczystościach wzięły udział biernie także osoby wyznania katolickiego i mojżeszowego można przyjąć, iż w jubileuszu mogło wziąć udział co najmniej 2-3 tys. osób. Czy współcześnie są w Izbicy wydarzenia, które mogłyby dorównać mu frekwencją?

Jak wyglądał sam przebieg uroczystości? Te rozpoczęły się jeszcze w piątek, 28 września o godzinie 16:00. Wtedy to ks. senior Ryszard Paszko zaczął objaśniać dzieciom z całej parafii doniosłość wydarzenia, w którym przyjdzie im wziąć udział. Dwie godziny później ks. Paszko wraz z księżmi Kreutzem i Badke głosili Słowo Boże przed zebranym zborem. Był to znakomicie przygotowany grunt dla głównych uroczystości przewidzianych dzień później. W sobotę 29 września, w rocznice poświęcenia kościoła, dzwony punktualnie o 10:00 oznajmiły początek uroczystości. Do kościoła udał się Superintendent Generalny ks. bp dr Juliusz Bursche wraz z duchowieństwem i członkami kolegium kościelnego. Puzoniści utworzyli szpaler. Nabożeństwo tradycyjnie rozpoczyna się pieśnią. Liturgię odprawia ks. Bittner. Jak relacjonował ks. Badke: "Po pieśni głównej ks. Biskup wstępuje na stopnie ołtarza. Po jednej stronie staje ks. Kreutz, po drugiej ks. Ludwig. Przed ołtarzem ks. Kneifel. Rozlegają się mocarne słowa naszego Arcypasterza: Kto skąpo sieje, skąpo też żąć będzie; a kto obficie sieje, obficie też żąć będzie." Następnie rozlega pieśń Reformacyjna a później ks. Richard Kneifel wygłasza ze wzruszeniem swoje kazanie programowe. Po kazaniu następuje kolejna pieśń i przemowa ks. seniora Ryszarda Paszko. Na tym uroczystości przedpołudniowe kończą się a błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym na nabożeństwie udziela ks. bp dr Juliusz Bursche. Dalsze uroczystości mają miejsce o godzinie 15:00 na ewangelickim cmentarzu. Przemowy do równie wielkiego tłumu wygłaszają ks. Juliusz Bursche oraz księża Ludwig i Rückert. O godzinie 18:00 rozpoczyna się procesja do kościoła, gdzie ks. Bittner i ks. Kneifel zamykają oficjalne uroczystości.

Instalacja ks. Richarda Kneifla była dla niego samego ogromnym przeżyciem. W uroczystości udział wzięli także udział jego rodzice Otto Kneifel i Olga Kneifel z domu Trenkler. Mama pastora Kneifla doceniała powagę chwili i w kolejnych latach była bardzo związana z pierwszą parafią jej syna. Jak historia pokaże pastor Richard Kneifel będzie pierwszym i zarazem ostatnim proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Izbicy Kujawskiej. Tragizm II wojny światowej przekreślił szanse na dalszy rozwój parafii, a w dłuższej perspektywie doprowadził do zaniku życia religijnego ewangelików w Izbicy Kujawskiej.

Bardzo ubolewam, ale niestety do dziś nie udało mi się dotrzeć do jakiegokolwiek zdjęcia z uroczystości jubileuszu 25-lecia. Biorąc pod uwagę doniosłość wydarzenia i rangę gości istnieje spore prawdopodobieństwo, że jakieś zdjęcie czy też zdjęcia podczas obchodów musiały zostać wykonane. Izbicka parafia ewangelicka miała duże "szczęście" zarówno do zachowanych materiałów archiwalnych jak i do liczby artykułów na jej temat w różnych czasopismach luterańskich. Wierzę, że są tu jeszcze karty do odkrycia. Zamieszczam dziś dla Państwa nagłówki z dwóch artykułów poświęconych omawianemu wydarzeniu a szerzej dziejom parafii ewangelickiej w Izbicy a także zdjęcia wszystkich duchownych biorących udział w jubileuszu na czele z ks. bp dr Juliuszem Bursche. Z góry przepraszam za jakość zdjęcia ks. Ernsta Ludwiga, niestety nie udało mi się znaleźć jego indywidualnego zdjęcia, posiłkowałem się wycinkiem ze zdjęcia zbiorowego. Link do kopii tekstu wraz z materiałem graficznym poniżej. Zapraszam do komentowania na portalu społecznościowym Facebook.

BŁAŻEJ NOWICKI


[Link do tekstu wraz ze zdjęciami]

[Skomentuj na Facebooku]

[wróć do newsów]Powered by PsNews
izbica-kujawska.com - Izbica Kujawska Online. Niezależny serwis informacyjny gminy i miasta Izbica Kujawska
e-mail: kontakt@izbica-kujawska.com
---------------------------------------------
Copyright 2002-2023 by Błażej Nowicki

Strona zoptymalizowana pod rozdzielczość 1024x768
Testowana w przeglądarkach: Internet Explorer 8.0, Mozilla Firefox 13.0.1, Opera 11.10 PL, Google Chrome 10.0.648.133
Kodowanie znaków: utf-8
Zabronione jest kopiowanie kodu źródłowego strony i grafiki bez zgody redakcji !!!

Ta strona zapisuje w Twoim urządzeniu krótkie informacje tekstowe zwane plikami cookies (ciasteczkami). Są one wykorzystywane do zapisywania indywidualnych preferencji użytkownika, umożliwiają logowanie się do serwisu, pomagają w zbieraniu statystyk Twojej aktywności na stronie. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Ustawienie lub pozostawienie ustawienia przeglądarki na akceptację cookies (ciasteczek) oznacza wyrażenie przez Ciebie zgody na takie praktyki.
Podstawa prawna: www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2012/1445

Hosting: INFO-CAL
 
Mniejszości wyznaniowe


PARAFIA EWANGELICKO - AUGSBURSKA W IZBICY KUJAWSKIEJ (OBECNIE NIEISTNIEJĄCA)


APEL DO CZYTELNIKÓWŻYDZI W IZBICY KUJAWSKIEJ


Polecane

Izbica do 1945r.

Miasto w latach 1945-89

Izbica obecnie

Czarno-białe w kolorze

Dawne uroczystości

Organizacje

Mieszkańcy

Prace budowlane

Okolicznościowe

Pocztówki

Z lotu ptaka

Panoramy 360o

Panoramy 180o

Mapy

Znane osoby

Zabytki

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne

Okolice


Kod QR

Zeskanuj kod
i dodaj łatwo stronę
Izbica Kujawska Online do swoich kontaktów w smartfonie