Nie uwierzyłbym, gdyby ktoś w 2002 roku powiedział mi, że dwadzieścia lat później nadal będę prowadzić serwis Izbica Kujawska Online. W internecie to szmat czasu, właściwie epoka. W chwili publikacji strony na serwerze miałem raptem 19 lat, a teraz wielkimi krokami zbliża się do mnie "czterdziestka". W chwili powstania strony nie istnieli tacy giganci usług internetowych jak Facebook, Instagram, Twitter, YouTube czy Netflix. Strona miała wówczas za zadanie jedynie zapełnić lukę informacyjną na temat Izbicy Kujawskiej, ponieważ w tamtym okresie miasteczko w sieci właściwie nie istniało. Stąd też dość banalny w gruncie rzeczy pomysł na nazwę serwisu.
Cieszę się, że opublikowana strona spotkała się z Państwa ciepłym przyjęciem. W "epoce" przed mediami społecznościowymi serwis miał lata, w których odwiedzalność była na poziomie ponad stu tysięcy użytkowników rocznie, co było znakomitym wynikiem, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców gminy i mały wówczas odsetek osób korzystających z internetu. Bardzo chętnie dzieliliście się Państwo z innymi swoimi materiałami czy zdjęciami związanymi z Izbicą Kujawską i okolicami.
W okresie dwóch dekad przyszło mi mierzyć się oczywiście także i z trudnościami. Największą jak do tej pory była próba wykorzystania strony do lokalnych rozgrywek politycznych. Na szczęście o tym problemie można już pisać w czasie przeszłym. Likwidacja możliwości komentowania bezpośrednio pod postem, a także późniejsze dookreślenie profilu serwisu pomogło skutecznie rozwiązać tę sprawę.
Wspomniałem o zmianie profilu strony (konkretnie na historyczno - kulturalno - turystyczny). Z perspektywy czasu uważam, że było to trafne posunięcie. Zmiana pozwoliła chociażby na spokojne przygotowywanie interesujących (mam nadzieję) materiałów na stronę bez presji czasu, bez konieczności relacjonowania wydarzeń bieżących. Ci z Państwa, którzy mnie znają zapewne wiedzą, że od lat mieszkam w Toruniu i nie byłbym już w stanie prowadzić serwisu na "bieżącą nutę". Idealnie pasuje tu zresztą znane powiedzenie, by nie łapać dwóch srok za ogon. Być może zauważyli też Państwo, że w ostatnim czasie ograniczam promocję bieżących wydarzeń kulturalnych. Doszedłem do wniosku, że to organizatorom przedsięwzięcia powinno zależeć na tym, aby informacja o wydarzeniu dotarła do możliwie jak największego grona osób i była promowana w jak największej ilości lokalnych mediów. Jeśli organizatorzy nie widzą takiej potrzeby, to jest to ich sprawa.
Wydaje mi się, że jako twórca strony nie przeoczyłem rewolucji w internecie, jaką przyniosły social media. Izbica Kujawska Online od grudnia 2010 roku jest obecna na Facebooku, w tej chwili ma ok. 2.6 tys. obserwujących, co czyni ją wiodącym fanpagem "made in Izbica" na tym portalu społecznościowym. Każdy post na Facebooku jest oczywiście nadal równolegle dostępny pod adresem www.izbica-kujawska.com Fanpage na Facebooku przywrócił możliwość komentowania treści ale w znaczenie bardziej kontrolowany sposób, przez co nie dochodzi już do wspomnianych wyżej nadużyć. Oczywiście rozwój mediów społecznościowych negatywnie wpłynął na wyniki odwiedzalności strony www.izbica-kujawska.com. To znak czasu i trzeba się z tym pogodzić. Dziś już każdy bez fachowej wiedzy może bardzo szybko założyć stronę www czy profil na Facebooku. Każdy może łatwo wypowiedzieć się jako użytkownik. Prowadzona przeze mnie strona od dawna nie ma już monopolu na treści związane z Izbicą. I w sumie dobrze, bo konkurencja zawsze motywuje. Na tle innych, lokalnych stron Izbica Kujawska Online ma w założeniu wyróżniać się pod względem doboru treści, zwłaszcza tymi związanymi z historią Izbicy Kujawskiej i okolic. Robię wszystko, by tak właśnie było.
O ile profil Izbica Kujawska Online na Facebooku ma się świetnie, o tyle zdaje sobie sprawę z faktu, że sama strona www.izbica-kujawska.com jest już bardzo przestarzała. Niestety niektóre fragmenty kodu strony "pamiętają" jeszcze 2002 rok. Oczywiście istnieje wiele systemów CMS, na których można byłoby postawić serwis od nowa, jest jednak jedno, duże "ale". To ogrom materiału do przeniesienia, który należałoby poddać konwersji na nowy silnik. Na Izbica Kujawska Online znajduje się kilka tysięcy zdjęć i spora ilość tekstów. Na chwilę obecną czas absolutnie nie pozwala mi na to, by przeprowadzić "przesiadkę" witryny na nowszy system. Wiem jednak, że musi to kiedyś nastąpić. Niektóre skrypty, wraz z rozwojem języków programowania, mogą po prostu wkrótce przestać działać i korzystanie z www.izbica-kujawska.com będzie bardzo utrudnione. Zresztą niestety już jest, bo zapewne widzą Państwo jak tragicznie strona www wygląda obecnie na urządzeniach mobilnych. Te ostatnie generują zaś już więcej ruchu na stronie niż laptopy czy komputery stacjonarne.
Przez te mijające dwadzieścia lat zostało już wiele zrobione i jednocześnie pozostaje wiele do zrobienia. Czy strona Izbica Kujawska Online będzie istnieć za dwadzieścia lat? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czy dopisze zdrowie, nie zabraknie chęci, internet nie zostanie wyparty przez jakieś nowe, nieznane jeszcze medium, a Państwo nadal będą służyć pomocą i dzielić się materiałami. Sporo tych warunków, prawda?
Dotarliście Państwo do tego miejsca w moim tekście? Gratuluję wytrwałości i jednocześnie zapraszam na mały konkurs jubileuszowy, w którym wygrać będzie można książkę pt. "Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci" autorstwa prof. dra hab. Tadeusza Stegnera, uznanego historyka protestantyzmu na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Z fragmentu recenzji prof. dr hab Urszuli Jakubowskiej: "Szkice Tadeusza Stegnera pokazują skomplikowane drogi do polskości wielu z przywoływanych postaci (...) Są też te teksty kopalnią wiedzy o samym protestantyzmie i jego zróżnicowaniu. Napisane przystępnie są świetną lekturą dającą okazję i możliwości wniknięcia w tematykę wciąż niezbyt dobrze znaną współczesnym Polakom". Dodam, iż książka jest naprawdę trudno dostępna, sporadycznie pojawia się na aukcjach internetowych, jej nakład w księgarniach został już dawno wyczerpany.
Jak zdobyć książkę? Wystarczy odpowiedzieć na jedno, mam nadzieję proste pytanie, mianowicie: "Kiedy strona Izbica Kujawska Online została opublikowana w sieci? Proszę podać dzień, miesiąc i rok."
Od razu uspokoję, datę bez problemu można znaleźć na www.izbica-kujawska.com Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Prawidłowe odpowiedzi proszę udzielać pod postem na Facebooku. Powodzenia 🙂 Książka będzie wysłana zwycięzcy za pośrednictwem InPost, nie ma możliwości odbioru osobistego.
W poście zamieszczam dodatkowo zdjęcia książki wraz ze spisem treści i, jako ciekawostkę do tematu głównego posta, zrzuty ekranu z zachowanymi szatami graficznymi strony Izbica Kujawska Online na przestrzeni lat.
Na końcu chciałbym podziękować Wszystkim z Państwa za to, że byliście, jesteście i mam nadzieję nadal będziecie Czytelnikami Izbica Kujawska Online. Za każdy nadesłany materiał związany z Izbicą również z góry dziękuję.
BŁAŻEJ NOWICKI twórca strony
[Wygląd strony głównej w 2002 roku] [Wygląd strony głównej, przełom lat 2002-2003] [Wygląd strony głównej, przełom lat 2004-2005] [Wygląd strony głównej w 2005 roku] [Przód okładki książki "Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci" autorstwa prof. dra hab. Tadeusza Stegnera] [Tył okładki książki "Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci" autorstwa prof. dra hab. Tadeusza Stegnera] [Grzbiet książki "Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci" autorstwa prof. dra hab. Tadeusza Stegnera] [Strona tytułowa książki "Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci" autorstwa prof. dra hab. Tadeusza Stegnera] [Spis treści książki "Ewangelicy ziem polskich XIX wieku. Sylwetki wybitnych postaci" autorstwa prof. dra hab. Tadeusza Stegnera]
|