Kiedy kilkanaście lat temu po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcie z kolekcji p. Adama Kwiatkowskiego udostępnione przez p. Andrzeja Zająca byłem totalnie zaskoczony. Miałem świadomość, że jest to prawdopodobnie najstarsze znane, zachowane zdjęcie Izbicy Kujawskiej, być może pochodzące jeszcze z końca XIX wieku (świadczyć mogą o tym chociażby stroje kobiet) Radość mieszała się jednak ze smutkiem, który wynikał z fatalnego stanu tej fotografii. Publikując tę fotografię w 2007 roku przeprowadziłem jedynie niewielkie korekty w kontraście i usunąłem jedną z największych plam. Zmieniają się czasy, pojawiły się zarówno nowe narzędzia, jak i z mojej strony umiejętności retuszu starych zdjęć. Wróciłem więc do omawianego zdjęcia by przeprowadzić jego pełnego rekonstrukcję. W jakim celu? By w miarę możliwości przywrócić mu dawny blask i uchronić w ten sposób przed zapomnieniem. Najtrudniejszą częścią rekonstrukcji było oczywiście odtworzenie brakujących fragmentów fotografii, w tym tego najbardziej newralgicznego i mającego oczywiście znaczący wpływ na odbiór całej fotografii, mianowicie fragmentu kościoła katolickiego wraz z wieżyczką. Podczas rekonstrukcji kierowałem się zdrowym rozsądkiem, jak najmniej ingerując w zachowane części zdjęcia. Kolorowanie odbyło się już maszynowo, poprawiałem jedynie balans kolorów i nasycenie. Z końcowego efektu jestem zadowolony. Wierzę, że również Państwu przypadnie on do gustu. Niestety nadal, mimo upływu lat nie udało się ustalić, jaka uroczystość została na tym zdjęciu utrwalona, a żyjących świadków już dawno nie ma wśród nas... Mam oczywiście pewne przypuszczenie, ale zachowam je dla siebie.
Na koniec zasieje ziarno niepewności. A może jednak najstarszym zdjęciem Izbicy Kujawskiej jest to, które ukazało się w "Księdze pamiątkowej powiatu kolskiego w rocznicę Dziesięciolecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1928, które w 1998 roku zostało zreprodukowane w artykule Jerzego Hederycha "Izbica Kujawska w XX wieku" w 12. tomie Zapisków Kujawsko-Dobrzyńskich [zobacz]? W mojej opinii zdjęcie to wykonano nieco później od tego, które znajduje się w zbiorach Adama Kwiatkowskiego. Dodatkowo zawiera ono także mniej szczegółów, a więc dla mnie jego ranga jest ciut niższa. A jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Wszelkie komentarze mile widziane.
Poniżej link do zrekonstruowanej fotografii jak i oryginału.
BŁAŻEJ NOWICKI
[Izbica Kujawska z końca XIX wieku (kolor)] [Izbica Kujawska z końca XIX wieku (czarno-biały oryginał)] [Izbica Kujawska z końca XIX wieku (oryginał przed rekonstrukcją, udostępnił Adam Kwiatkowski)]
[Skomentuj na Facebooku]
|